Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Admin/presedinte refuza sa rezolve lipsa de caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Admin/presedinte refuza sa rezolve lipsa de caldura

Acum citiva ani vecinul de dedesubt si-a pus centrala proprie. De atunci nimeni de pe coloana nu mai are caldura in bucatarie. Banuiesc ca s-a infundat sau astupat teava. Intrucit ii e frica de vecin care este avocat si cu gura mare (ca nu vrea sa sparga peretii sa ajunga la tevi), administratoarea nu vrea sa faca nimic sub diferite prexte. De cind am tipat si eu la ea, nu mai poate fi de gasit. Am vorbit cu presedintele. In decursul timpului (ANI!) a aerisit instalatia, a schimbat la noi tevile verticale, ne-a pus pe noi sa schimbam pe cele orizontale si acum vrea sa schimbam si caloriferul. E clar ca este infundata teava, caci nu se incalzeste nici la noi, nici la vecinii de sus. Am incercat sa adun semnaturi de la toti de pe coloana, dar unii au repartitoare, unii sint chiriasi si nu se baga, unul s-a mirat ca imi trebuie caldura in bucatarie. Acum nu mai vrea sa faca nimic fiindca nu schimb eu caloriferul. Ce pot face ca sa-i fortez sa rezolve problema?

Multumesc.
numai prin instanta. tot acolo se va face o expertiza care va stabili clar ce se petrece in situatia dvs.
Toate demersurile pe care le-ati facut sunt verbale. Faceti totul oficial, scris, cu numar de inregistrare sau cu scrisoare cu confirmare de primire si continut declarat, etc.
Multumesc pentru raspunsurile rapide!
Demersurile le-am facut si in scris (am copii), dar fara numar de inregistrate (le-am pus la cutia postala a administratiei sau le-am dat presedintelui). Conteaza?
Pentru actionat in instanta ce trebuie facut?
Pe demersurile care le-ati facut in scris si aveti copii,frumos era sa-l puneti pe presedinte sau administrator sa semneze ca au primit un exemplar. Era obligat ca in termen de 7 zile sa va dea un raspuns in scris.
Exista o cutie postala in care se pun toate cererile, sesizarile etc.
Ce pot face eu de-acum incolo, ca ei zic ca e din cauza caloriferului.